Uspješno realizirani sastanci mladih sa donosiocima odluka u Travniku
Mladi lideri i liderice iz Sarajeva, Tuzle i Travnika su identifikovali 8 zagovaračkih inicijativa iz oblasti borbe protiv korupcije i nasilja nad ženama u BiH koje su uputili u nadležne institucije. Jedna od inicijativa koje su mladi uputili jeste i “Usklađivanje Krivičnog zakona u Federaciji Bosne i Hercegovine sa Istanbulskom konvencijom o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici: Inicijativa se odnosi na izmjene i dopune postojećeg Krivičnog zakona FBiH, a naročito u vezi sa inkriminacijom djela proganjanja žena poštujući standarde propisane Konvencijom. Iz Predstavničkog doma Parlamenta Fedracije BiH smo dobili povratnu informaciju 16.04.iz kabineta predsjedavajuće Predstavničkog doma, Mirjane Marinković-Lepić da je inicijativa upućena u parlamentarnu proceduru i da je u skladu sa Poslovnikom Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH dostavljena Vladi Federacije BiH, odnosno resornom ministarstvu koje radi na izradi Krivičnog zakona u Federaciji BiH, te nadležnim radnim tijelima Doma sa ciljem usklađivanja zakonodavstva. Vlada Federacije BiH je 30.aprila 2024.godine izdala izjašnjenje da je Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona Federacije BiH, koji je u prvom čitanju usvojen u oba doma Parlamenta Federacije BiH, obuhvaćena i dopuna koja se odnosi na propisivanje novog članka 179a. kojim je uređeno kazneno djelo Uhođenje: (1) Ko ponovljeno prati ili uhodi drugu osobu ili s njom izravno ili preko treće osobe nastoji uspostaviti ili uspostavlja neželjeni kontakt ili je na drugi način zastrašuje i time kod nje izazove tjeskobu ili strah za njezinu sigurnost ili sigurnost njezinoga člana porodice illi bliske osobe, kazniće se kaznom zatvora do jedne godine. (2) Ako je djelo iz stava (1) ovoga člana učinjeno u odnosu na člana porodice ili blisku osobu ili prema djetetu, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora do tri godine. Uskoro bi nacrt izmjena i dopuna se trebao naći na izglasavanju.
U cilju zagovaranja za navedene teme i inicijative, mladi su organizovali sastanke sa donosiocima odluka u Travniku 11.07.2024. godine. Sastanci su održani sa predstavnicima Centra za socijalni rad Travnik: Emirom Šakićem socijalnim radnikom i Tomislavom Lučićem psihologom, koordinatorom Tima za borbu protiv korupcije Srednjobosanskog kantona Harisom Hrustanovićem, predstavnicima Misije OSCE-a u Travniku Mladenom Marijanac i Glorijom Alić, te sa predstavnicom Komisije za mlade u Općini Travnik, Danijelom Lovrić.
Cilj ovih susreta sa donosiocima odluka na lokalnom nivou jeste predstavljanje zagovaračkih inicijativa iz oblasti borbe protiv korupcije i nasilja nad ženama donosiocima odluka u Travniku, kao i razmatranje mogućnosti i vidovaa saradnje na delegiranju i daljem zagovaranju za usvajanje ovih inicijativa u nadležnim institucijama, te poboljšanju rješavanja problema koji se tiču ovih tematskih oblasti na lokalnom nivou. Zaključci proizašli sa sastanaka sa donosiocima odluka su sljedeći:
- Potrebno je raditi na promociji i senzibilizaciji javnosti o prijavi nasilja u porodici u Općini Travnik kako bi se ženama pravovremeno pružila neophodna zaštita sa obzirom na dobro uspostavljenu koordinaciju svih službi na nivou Općine Travnik.
- Raditi na zagovaranju profesionalizacije službi u institucijama: potrebno je da službenici u svim nadležnim službama imaju poseban referat i zaduženja koja se tiču nasilja u porodici i postupanja. Centar za socijalni rad Travnik je povestio pažnju ovome pitanju, ali je potrebno i ostale ustanove u lancu zaštite od nasilja usmjeriti da profesionaliziraju uposlenike koji će se baviti samo ovim pitanjima.
- Potrebno je zagovarati za više programa za ekonomsko osnaživanje žena žrtava nasilja u porodici i zagovarati uspostavljanje fonda na nivou Općine Travnik.
- Model uspostavljanja antikorupcionih mjera u Kantonu Sarajevo je dobar primjer svim drugim kantonima, međutim potrebno je stvoriti preduslove za uspostavljanje Ureda za borbu protiv korupcije u Srednjobosanskom kantonu: od političke volje i donosioca odluka, načina finansiranja i profesionalizacije službe i rada uposlenika, do mogućnosti daljeg rada i praćenja modela koji je uspostavljen u Kantonu Sarajevo, sa obzirom da je Tim za borbu protiv korupcije u Srednjobosanskom kantonu tijelo koje nema mogućnosti za kvalitetan i posvećen rad jer ne postoji struktura ni služba Ureda.
- Potrebno je u saradnji sa predstavnicima Komisije za mlade Općine Travnik i sa Centrom za edukaciju mladih Travnik raditi na zagovranju usvajanja prijedloga za uvrštavanje u predviđeni budžet Općine Travnik, uspostavljanja Fonda za ekonomsko osnaživanje žena koje su žrtve nasilja u porodici na lokalnom nivou. Planirani prijedlog dostaviti načelniku Općine Travnik.
Na ovaj način učesnici projekta “Inkubator zagovaračkih inicijativa mladih” stiču znanja i vještine iz oblasti zagovaranja, te učvršćuju svoju poziciju mladih zagovarača za reforme na putu BiH ka EU.