Povodom Svjetskog dana bez duhana, u Olimpijskom muzeju BiH održan je forum „Zdravlje kao politički prioritet“ u organizaciji Udruženja PROI i Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci. Forum je okupio predstavnike vlasti, međunarodnih organizacija, agencija za provođenje zakona, akademske zajednice i mlade aktiviste s ciljem jačanja zagovaranja javnog zdravlja i osnaživanja borbe protiv negativnog utjecaja duhanske industrije na društvo.
Tokom dva panela otvorene su važne diskusije o dosadašnjim postignućima i izazovima u oblasti kontrole duhana, te istaknuta potreba za unapređenjem zakonodavstva, posebno kroz uključivanje novih duhanskih i nikotinskih proizvoda u zakonske okvire. Učesnici su naglasili da efikasne mjere kontrole duhana mogu značajno smanjiti troškove zdravstvenog sistema i doprinijeti održivom razvoju zdravstva u BiH.
Izvršna direktorica PROI-a, Jasmina Čekrić, istaknula je da je neophodno hitno unaprijediti zakonodavstvo o kontroli duhana u Federaciji BiH, uključujući zabranu pušačkih prostora i regulaciju novih duhanskih proizvoda. Poseban apel uputila je vlastima Republike Srpske da odgovore na volju građana i usvoje novi zakon. Ambasador Švicarske u BiH, NJ.E. Gabriele Derighetti, poručio je da su djeca prve žrtve izostanka zakonske zaštite i čestitao svim akterima koji su doprinijeli usvajanju zakona u Federaciji BiH.
Predstavnik Federalnog ministarstva zdravstva, Vedran Marčinko, podsjetio je na 13. juni 2025. kao datum pune primjene Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, te najavio njegovu evaluaciju i dodatne izmjene početkom naredne godine. Dr. Erwin Cooreman iz Svjetske zdravstvene organizacije pozvao je na hitno regulisanje elektronskih cigareta i grijanih duhanskih proizvoda, koji nisu bezopasni i predstavljaju posebnu prijetnju za mlade.
Profesor Dragan Gligorić s Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci predstavio je ekonomske aspekte problema, naglasivši da pušenje godišnje košta BiH između 2,4 i 3,5% BDP-a. Istaknuo je važnost povećanja specifičnih akciza i upozorio na ponovno povećanje pristupačnosti cigareta u posljednjim godinama. Uz fiskalne mjere, naglasio je i važnost edukacije, zabrana pušenja i jačanja regionalne saradnje protiv ilegalne trgovine duhanom.
Forum je završen svečanom dodjelom priznanja Youth Impact 2025 najistaknutijim mladim aktivistima koji su svojim radom doprinijeli unapređenju politika kontrole duhana u BiH: Ajseli Kučinar, Naidi Salković, Senidi Hadžić, Vedadu Resiću i Azri Pašalić.
Zahvaljujemo se svim partnerima, govornicima, aktivistima i učesnicima koji su svojim prisustvom i doprinosom učinili ovaj forum značajnim korakom ka jačanju javnog zdravlja u BiH. Nastavljamo raditi s još više energije, predanosti i zajedničke volje da osiguramo zdraviju budućnost za sve građane.