Osnažujemo organizacije civilnog društva za bolju budućnost mladih u BiH!

22. februara 2025. godine u Sarajevu, Udruženje PROI je organizovalo radionicu “Civilno društvo za EU integracije: Zagovaranje Plana implementacije Garancije za mlade” s ciljem osnaživanja organizacija civilnog društva i njihovih predstavnika u oblasti analize politika, zagovaranja i umrežavanja u kontekstu Garancije za mlade.

Radionica je obuhvatila više radnih sesija koje su se fokusirale na ključne aspekte zagovaranja:

  • Analiza politika Garancije za mlade, sesija koja je identifikovala ključne izazove u njenom usvajanju i implementaciji, te alate za analizu relevantnih politika. Posebno značajan doprinos dali su predstavnici Omladinskog savjeta Republike Srpske i Vijeća mladih Brčko distrikta BiH. 
  • Dizajniranje zagovaračkih kampanja za Garanciju za mlade, sesija o političkom procesu donošenja odluka, mapiranju relevantnih aktera te strategijama uspješnog zagovaranja.
  • Umrežavanje i saradnja, sesija o modelima saradnje među organizacijama civilnog društva, s fokusom na formiranje koalicije za zagovaranje Garancije za mlade. Učesnici su identifikovali zajedničke prepreke i planirali buduće inicijative.
  • Snimanje promotivnog materijala – Učesnici su kroz praktičnu radionicu kreirali kratke video poruke koje će biti korištene u budućim zagovaračkim kampanjama.

Garancija za mlade u BiH – izazovi i mogućnosti

Garancija za mlade je ključni mehanizam za unapređenje zapošljivosti i socio-ekonomskog statusa mladih. Omogućava im bolje prilike za zaposlenje, stručnu praksu i preduzetništvo, čeme se podstiče inovativnost i samozapošljavanje. Ipak, u BiH njena implementacija još uvijek nije sistemski riješena.

Glavne prepreke su nedostatak političke volje i koordinacije među nadležnim institucijama, ograničeni resursi i finansijska podrška za implementaciju, nedovoljna informiranost mladih i civilnog društva o prednostima Garancije za mlade, te nepostojanje jedinstvene strategije na nivou cijele BiH.

Ključni koraci ka implementaciji:

  • Razvoj centraliziranog sistema praćenja podataka i digitalizacija prijava.
  • Redovno izvještavanje i evaluacija programa u skladu s EU standardima.
  • Aktivno uključivanje svih relevantnih aktera – institucija, privatnog sektora, obrazovnih ustanova i civilnog društva.
  • Osiguranje političke volje i adekvatnih resursa za sprovođenje programa.

Usvajanje Plana implementacije Garancije za mlade može značajno doprinijeti smanjenju nezaposlenosti mladih u BiH i usklađivanju lokalnih politika s EU standardima. Iskustva zemalja poput Sjeverne Makedonije pokazuju da je uz jasnu strategiju, koordinaciju institucija i podršku međunarodnih partnera moguće postići konkretne rezultate.

PROI će nastaviti aktivno raditi na zagovaranju implementacije Garancije za mlade, u saradnji s organizacijama civilnog društva, mladima i donosiocima odluka. Pozivamo sve zainteresovane da se uključe u ovu inicijativu i doprinesu stvaranju bolje budućnosti za mlade u BiH!